Kiekvieno iš mūsų aplinkoje daugėja įrangos kurioje naudojami ličio jonų akumuliatoriai, tai: elektriniai dviračiai, paspirtukai, mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai, žaidimų konsolės ir t.t.
Visa ši technika gali kažkada gali užsidegti. Ir tai nebus įprastas gaisras. Įprastu milteliniu gesintuvu užgesinti liepsnojantį ličio jonų akumuliatorių – neįmanoma. Tam skirti specialūs gesintuvai apie kurios ir bus šis straipsnis.
1. Per daug įkraunamas
2. Per greitas krovimas
3. Fizinė žala – smūgis
4. Šiluma
5. Vidinis trumpas jungimas
6. Gamybos brokas
Netinkamai veikiančiame ličio jonų akumuliatoriuje gali kilti vidinė grandininė reakcija, kuri vadinama „terminiu nutekėjimu“ (Thermal Runaway). Dėl gedimo temperatūra akumuliatoriaus viduje pakyla tiek, kad akumuliatoriaus viduje prasideda cheminė reakcija. Dėl aukštos temperatūros akumuliatoriuje išsiskiria toksiškos ir degiosios dujos, dėl kurių kyla sprogstamasis gaisras, kuris yra toks karštas ir staigus, kad jo beveik neįmanoma užgesinti, gesinimas trunka dienas ar net savaites. Ši grandininė reakcija vadinama „terminiu nutekėjimu“.
Prieš kelis metus graikų gesintuvų gamintojas „Mobiak“ pristatė naują gesintuvų seriją skirtą gesinti ličio jonų akumuliatorių gaisrams. Pagrindinė gesinimo medžiaga yra vermikulitas. Tai natūrali, mineralų pagrindu pagaminta rudos spalvos medžiaga pagaminta iš gamtoje randamo vermikulito. Jau išleidus šią gesintuvų seriją „Mobiak“ tęsė tyrimus bandydama atrasti dar efektyvesnes priemones akumuliatorių gaisrams gesinti. Šiuo metu sukurta nauja gesinimo medžiaga – „Hidrogelis“. Tai inovatyvi patentuota gesinimo medžiaga, pagrįsta nauja technologija, kuriai nenaudojamas fluoras. Tai medžiaga saugi žmogui ir aplinkai.
1. Hidrogelyje nėra PFAS (cheminių medžiagų grupė, naudojama fluoropolimerų dangoms ir gaminiams, atspariems karščiui, aliejui, dėmėms, riebalams ir vandeniui, gaminti.)
2. Netoksiškas aplinkai
3. Perdirbamas
4. Be fluoro
1. Hidrogelis nesuirs į pavojingas medžiagas, kas būdinga daugeliui kitų gesinimo medžiagų. Tai reiškia, kad hidrogelį saugu naudoti ugnį gesinančiam asmeniui.
2. Hidrogelis nepavojingas žmogui, nedirgina odos ir pan.
3. Nors hidrogelyje yra daugiau nei 95 % vandens, jį galima saugiai naudoti su elektros įranga (iki 1000 voltų).
Gesinant ličio jonų akumuliatorių gaisrus, hidrogelis pasirodė esąs pranašesnis produktas, nes jis yra efektyvus terminio nutekėjimo blokatorius. Hidrogelis užgesina liepsną per trumpiausią laiką. Dėl savo gebėjimo prilipti prie karštų paviršių, „Hidrogelis“ maksimaliai vėsins sprogusius akumuliatoriaus elementus. Panaudojus hidrogelį temperatūra greitai krenta ir neleidžia kitoms netoliese esančioms akumuliatoriaus dalims patekti į „terminį nutekėjimą“. Hidrogelis efektyviai užblokuoja „terminį nutekėjimą“, taip pašalindamas tolesnio gaisro riziką.
Nuotraukose apačioje – gaisro slopinimo testas, vykdytas KIWA laboratorijoje Nyderlanduose.
Gesinamas buvo 600W akumuliatorius.
Šiame straipsnyje pristatomas modelis yra: Ličio jonų akumuliatorių 6 Lt gesintuvas , jau galima užsisakyti ir 9 Lt gesintuvą.
2024 metais „Mobiak“ planuoja pristatyti naują nešiojamąjį 2 lt talpos gesintuvą, taip pat 25 Lt ir 50 Lt gesintuvus su vežimėliais.
Nuoroda į atitikties sertifikatą
Gesintuvai ličio jonų akumuliatoriams - pirkti internetu